Sırt Kas Spazmı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Sırt Kas Spazmı Belirtileri ve Tedavisi


Sırt Kas Spazmı, Günümüzde hemen herkesin hayatının bir evresinde karşılaştığı sırt kası spazmları çoğu zaman omuz ve sırt kasları sorunları ile gelişen ani bir ağrı şeklidir. Sırt kasları örgü dokuyu andırır bir yapıdadır. Alttan üste doğru çapraz kas grupları ile örülüdür. Sırt kas spazmı örülü bulunan bu bölgelerin çeşitli nedenlerle rahatsızlanması sonucu oluşur. Sırt kasları, üst ekstremiteleri (Kolları) bedene bağlayan üst kolların hareketleri ile ilgili kas grubudur. Sağ ve sol ekstremite şeklinde ayrıma tabi tutulur. Sırt kaslarının gövde de yapışık olduğu bölge kalın ve yağlı bir tabakadan meydana gelir. Ayrıca sırt kaslarını hareket için uyaran sinirler spazma maruz kalabilir. Sırtta meydana gelen spazmlar, aşağıdaki kas gruplarını ve sinirleri doğrudan etkiler.

Spazm nedir?

Kaslarımız yağ dokusu ile iç içe çalışır, yağ dokusu ısınınca kas liflerinin protein, laktikasit ve diğer güç üreten vitaminlerin kas dokularında toplanmasını sağlar, böylece güç üretilir. Beyinden gelen emirlerin aniden kas dokularına yaptırılmaya çalışılması, harekete hazır olmayan soğuk kasların yeterince protein, laktikasit ve diğer vitaminleri toplamaya fırsat bulamamasına neden olur. Bu durumda sinirler, kaslara striknin gibi uyarıcılar salgılanmasına neden olur. Striknin vb. Maddeler vücudun dış dünyaya karşı verdiği tepkinin ürünüdür. Gereğinden fazla striknin salgılanması kaslar da spazm olarak ortaya çıkar.

En sık spazma maruz kalan sırt kasları ve sinirler
  • Musculus trapezius, isimli üçgen kas, sırtta en üstte bulunan kas grubudur. Kürek kemiğinin yukarı kalkmasını omzun çökmemesini sağlar.
  • Musculus latissimus dorsi, isimli sırt kas grubu ise; bedenimizdeki en geniş kas yapısıdır. Ana tırmanıcı kas grubudur. Yüzücüler ve kürek çekenlerde aşırı gelişir.
  • Musculus levator scapulae, omuzun yük altında iken çökmesini engeller ve diğer kas gruplarına yardımcı olur.
  • Omurganın dışında ve içinde bulunun sinirler, Sinirlerde meydana gelen spazmlar sinir dokusunun baskı altında kalmasına neden olduğu için bu bölgede yoğun ağrı ve ateş meydana gelebilir.
Sırt kas spazmı neden oluşur?

Spazmlar; zorlanma, gerginlik, güçsüzlük, yaralanma ve üşütme vb. Sorunlardan dolayı ani veya ağır seyirle meydana gelen kas lif ve sinir kasılmalarıdır. Bazen bu kasılmalar uzun süre kullanılmayan sırt kaslarında ani hareketler sonucu ortaya çıkarken, bazen de uykudan uyandıktan sonra ani hareketler ile meydana gelmektedir. Sırtta meydana gelen spazmlar genellikle omurga çevresine bağlı kas gruplarında meydana gelmektedir. Ayrıca omurganın dışında ve içinde bulunan sinir köklerinin gerilmesi de kas spazmlarının oluşmasına neden olabilir.
  • Su Ph dengesi; İçtiğimiz suyun niteliği 7,5 pH civarında olmalıdır. Yüksekliği ve düşüklüğü asit ve alkalin seviyelerinin bozulmasına neden olabilir. Su da bulunan elektrolitin de yeterli düzeyde olması önemlidir. Elektrolit verilen komutların sinir hücrelerine doğru şekilde iletilmesinden sorumludur. Yeterli elektrolit alınmayan kişilerin sırt kaslarında spazm meydana gelebilir. Aşırı spor yapanların kas spazmı geçirmesi su kaybının neden olduğu elektrolit kaybıdır. Su ile kalsiyum, potasyum gibi elektrik iletkenleri de azaldığından sinirler tarafından tepki olarak Striknin salgılanmasına ve spazm meydana gelmesine neden olur.
  • Kas ve sinirler de gerginlik; Sırt kaslarımızı hareket ettiren sinirler de sakatlık var ise psikolojik bozukluklar ve yorgunluk anlarında kontrolsüz olarak sırt kaslarının kasılmasına ve kas spazmı geçirilmesine neden olur. Özellikle sabahları ve uzun süreli araba kullanımından sonra sırt kaslarını esnetirken yavaş hareket edilmez ise spazm oluşumuna davetiye çıkarırsınız.
Sırt kası spazm tedavisi nasıl yapılır?

Bu konuda en yardımcı araç sıcak su uygulamasıdır. Viskon yatak kullanmak, kalsiyum ve potasyum alımını artırmak, vücuda su takviyesi yapmak, masaj yaptırmak, ısınma hareketleri yapmak, kas ısıtıcı kremler sürmek spazm ortadan kalkmasına yardımcı olacaktır. İki hafta boyunca geçmeyen ağrılar için hekiminize başvurmanız gerekecektir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kas Spazmı İlaç Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kas Spazmı İlaç Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Spazm Belirtileri ve Tedavisi

Spazm Belirtileri ve Tedavisi

Boyun Kas Spazmı Belirtileri ve Tedavisi

Boyun Kas Spazmı Belirtileri ve Tedavisi

Hemifasiyal Spazm Ameliyatı ve Sonrası

Hemifasiyal Spazm Ameliyatı ve Sonrası

Kas Spazmı Belirtileri ve Tedavisi

Kas Spazmı Belirtileri ve Tedavisi