Spazm Giderici İlaçlar Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
21 Haziran 2024

Spazm Giderici İlaçlar Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Ani ve istemsiz kas kasılmalarına spazm adı verilmektedir. Bu durum genellikle sinir hücrelerinin tahrip olması veya kas hücrelerinin iltihaplanması sonucu meydana gelir. Kasılma ve gevşemenin sürekli olarak tekrarlandığı durumlara ise kronik spazm denir. Epilepsi nöbetlerinde vücutta yaygın olarak spazm görülmektedir. Bu spazmlar, vücudun tüm kaslarında aniden meydana gelir ve birkaç saniyeden dakikalara kadar sürebilir. Çocuklar ve bebeklerde de görülebilir. Kolların ve gövdenin kasılması ve gevşemesi en sık rastlanan şeklidir. Bazen bu spazmlar ardışık olarak meydana gelir. İskelet kaslarında çalışma sırasında görülen ve kramp adı verilen kasılma da bir spazm türüdür. Hemen hemen herkes yaşamı boyunca kas spazmı geçirmektedir. Yüzerken vücudun aniden üşümesi veya vücudun herhangi bir yerinde yeterli kan dolaşımının olmaması sonucu da istemsiz kasılmalar görülebilir.

Sinir sisteminde meydana gelen bozukluklar, örneğin omuriliğin iç kısmında yer alan sinir hücrelerinin hasar görmesi, onların yönettiği kasların kasılmasına veya felç olmasına yol açabilir. İç organların düz kaslarında çeşitli hastalıkların bir belirtisi olarak meydana gelen ağrılı spazmlara ise kolik denir. Böbrek taşlarının idrar yollarında yaptıkları spazma böbrek koliği, safra taşlarının sebep olduğu şiddetli ağrılara da safra koliği denir. Spazm görüldüğünde, nedeninin bulunması için doktor muayenesi gerekmektedir.

Bazı hastalıklarda düz kasların kasılmasına yani spazmına bağlı olarak sürekli veya art arda bıçak saplanır gibi kolik şeklinde ağrılar meydana gelebilir. Sinir sisteminin parasempatik bölümünün ileti aracı yani mediatörü olan düz kaslarda ve glandlarda kesici bir etki yapar. Ağrının bu etkisini ortadan kaldıran ilaçlara da spazmı çözdükleri için antispazmodik adı verilmektedir. Bu ilaçların başında Belladona bitkisinden elde edilen atropin gelmektedir. Atropin, düz kas spazmını çözmekte, bronşları genişletmekte ve kalbin atış hızını düşürmektedir. Operasyonlardan önce bulantı ve kusmayı azaltmak için atropin uygulanmaktadır. Yine bir alkaloid olan papaverin, mide, bağırsak ve damar düz kaslarında gevşeme sağladığından birçok hastalıkta antispazmodik olarak kullanılır. Bitkilerden elde edilen ve alkaloid denen bu maddelerin benzerleri yapay olarak üretilmektedir.

Öne çıkan antispazmodik ilaçlar şunlardır:
  • Hiyosin (Buscopan)
  • Propantelin (Pro-Banthine, Bantinova)
  • Heksahidrat (Tral)
  • Homatropin
  • Disiklomin (Bentil)
Bu ilaçlar, sindirim sisteminin spazm ve ağrılı hastalıklarında sıklıkla kullanılmaktadır.

Spazm Giderici İlaçlar Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Bel Tutulması Kas Spazmı Belirtileri ve Tedavisi

Bel Tutulması Kas Spazmı Belirtileri ve Tedavisi

Boyun Kas Spazmı Belirtileri ve Tedavisi

Boyun Kas Spazmı Belirtileri ve Tedavisi

Spazm Belirtileri ve Tedavisi

Spazm Belirtileri ve Tedavisi

Hemifasiyal Spazm Ameliyatı ve Sonrası

Hemifasiyal Spazm Ameliyatı ve Sonrası

Kalın Bağırsak Spazmı Belirtileri ve Tedavisi

Kalın Bağırsak Spazmı Belirtileri ve Tedavisi